November 3, 2015

ARCHIVES

Tournament Scores from IKTA and IKTHOF

2001 Event Scores

IKTA World Knife Throwing Championship FINALS
For this event, everyone threw a total of 75 knives. There were 5 distances to throw from, (between 8′ and 21′), and 5 knives were thrown from each distance. This was done a total of 3 times.
OVERALL STANDINGS
1st – 262 pts – Pat Minter “The Machine”
2nd – 222 pts – David “The Rev” Adamovich
3rd – 208 pts – Don Salyers
4th – 206 pts – Burl Carl
5th – 197 pts – David Smith
6th – 164 pts – Carl Geddes
7th – 162 pts – John Bailey
8th – 145 pts – Eryck Smith
9th – 124 pts – Mike Kolisch
10th – 93 pts – Scott Gracia
11th – 89 pts – John Buchanan
12th – 78 pts – Mike Haran
13th – 62 pts – Scott Bryan
INDIVIDUAL EVENT WORLD CHAMPIONS
1/2 SPIN
59 pts – Don Salyers
57 pts – Pat Minter “The Machine”
56 pts – David Adamovich
1 SPIN
55 pts – Pat Minter “The Machine”
51 pts – David Adamovich
49 pts – Don Salyers
1 1/2 SPIN
53 pts – Pat Minter “The Machine”
50 pts – Eryck Smith
41 pts – Burl Carl
2 SPINS
61 pts – Pat Minter “The Machine”
41 pts – Don salyers
*39 pts – Burl Carl/David Adamovich
FREESTYLE (Beyond 21 Feet!)
41 pts – David Adamovich
36 pts – Pat Minter “The Machine”
28 pts – Eryck Smith
*Tied
DISTANCE EVENT (Knife and Hawk)
1st – Place Pat”The Machine” Minter First place long distance Knife
1st Place Pat “The Machine” Minter First place long distance Hawk

2002 Event Scores

CUSKT SCORES
NAME / KNIFE / HAWK
Tanner, J / 158 / 52
Neal, R / 140 / 59
Carl, B / 134 / 55
Bainton, M / 121 / 32es, C / 112 / 48
Bailey, J / 108 / 72
Fugatt, L / 104 / 53
Darrah, J / 90 / 34
Poldrack, S / 87 / 23
Crocker, A / 81 / 42
Mohr, M / 70 / 25
Snowden, M / 68 / 25
Williamson, J / 63 / 18
Cano, A / 60/ 25
Tovar, F / 58 / 25
Castro, J / 57 / 14
Powell, T / 46 / 32
Villalpando, C / 43 / 20
Williamson, R / 40 / 31
West, A / 38 / 10
Rice, C / 36 / 26
Arnold, B / 34 / 22
Shaw, S / 24 / 15
McDaniel, D / 19 / 8
Bailey, M / 14 / 7
Coronado, P / 7 / 0
Morales, R / 0 / 28

2003 Event Scores

2003 Central U S Knife Throwing Championship
Expert
Knife Score
Pat Minter 203
Michael Bainton 201
Jim Tanner 176
Rick Lemberg 171
Micah Posada 167
Joe Darrah 160
Roy Neal 155
Jimmy Dees 142
Paul Elliot 148
Intermediate
Scott Gracia 137
Larry Czekaj 117
Mike Kolisch 108
John Aaron Castro 108
David Fettig 101
Chuck Weems 88
Rick Lemberg 85
Novice
Ron Thomas 79
Steve Poldrack 76
Kyle Cowan 71
Russell Weber 68
Houston Carrington 68
Randy Beard 52
Greg ‘Howling’ Wolf 36

 2004 Event Scores

2004 Event Scores  Central US Knife Throw
Name   Knife   Hawk
Bainton, Mike 189 – 61
Neal, Roy 179 – 68
Darrah, Joseph 168 – 67
Weems, Chuck 162 – 71
Tanner, Jim 159 – 78
Lemberg, Rick 157 – 24
Pyle, Bob 153 – 57
Jester, T 150 – 45
Clark, D 143 – 50
Abrams, Todd 139 – 59
Carl, Burl 134 – 46
Elliott, P 128 – 62
Poole, Johnny 126 – 76
Cowan, K 125 – 43
Poldrack, Steve 118 – 47
Kolisch, Mike 114 – 77
Castro, John 113 – 49
Howling Wolf, Greg 112 – 35
Thomas, Ron 110 – 46
Weems, Erica 109 – 21
Imperatore, Ed 97 – 42
MacLeod, J 95 – 34
Tanner, J 74 – 22
Blackwell, Billy 54 – 35
Williamson, R 11 – 9
Thomas, S 9 – 8
Overall Champion
Mike Bainton   189 Knife 61 Hawk —   250 points

 2005 Scores

2005 WORLD CHAMPIONSHIPS LAS VEGAS NEVADA PKT EVENT
Here are the Main Accuracy winners and scores at the Wild West Arts Club World Championships of the Western Arts at the Will Rogers Expo in Claremore Oklahoma, April 13th to 17th, 2005:
MAIN ACCURACY QUALIFYING:
32 Throwers Entered and Threw
The Cut-Off to qualify was 36 – matching last year’s record high
Qualifying Scores for 20 Throws from 12 feet as follows:
1) Mike “Alamo” Bainton – Austin, TX – 47
2) Bob “Old Dog” Pyle – Brownsborough, TX – 46
3) Micah Posada – San Diego, CA – 44
4) Joe “Broken Feather” Darrah – Berwin, PA – 41
5) Todd Abrams – Los Angeles, CA – 39 (tie)
5) Rick “The MC” Lemberg – Montara, CA – 39 (tie)
5) Jim “Grey Dog” Tanner – Austin, TX – 39 (tie)
8) Art Avalos – Fort Collins, CO – 38
9) “Dirt Poor” Ed Imperatore – New Jersey – 37
10) Chuck “Walking Eagle” Weems – Malakoff, TX – 36 (tie)
—————————————-
Cut-Off was here for qualifying (36 points) – There was a tie at 36 broken by a Throw-Off
between Chuck Weems and Jindrich “Henry” Zobl of the Czech Republic – Won by Chuck Weems (score = 11 to 7)
—————————————-
11) Jindrich “Henry” Zobl – Czech Republic – 36 (tie)
12) Tim Jester – Houston, TX – 34
13) Ron Thomas – Houston, TX – 33 (tie)
13) Andrew “Drew” Schrag – Warrensburg, MS – 33 (tie)
15) Mark Mulligan – Australia – 32
16) Rafael “Riff Raff” Frescetti – Canada – 29
17) John Bailey – Winter Springs, FL – 28
18) Bob Greenlee – Fort Collins, CO – 27
19) Marilynn Denson-Wright – 25
20) Kirk Bass – 25
21) Dean Williamson – 24
22) Rudd Pickett (10 years old from MO – great young talent – highest qualifying score by a junior in 7 years!) 24
23) Tim Bass
24) Gary McLennan – Springdale, AR – 20 (Tie)
24) Robert Duke – 20 (tie)
26) Dan Mink – 16
27) Keith Nelson – 13
28) Cody Lamb – 12
29) Lane S. – 12
30) Doyle Carter- 11
31) Mark “The Whip” Weinger – Czech Republic – 6
32) Joseph Williamson – 5
12 FOOT LINE CHAMPIONSHIPS:
1) Bob “Old Dog” Pyle – Brownsborough, TX – (46+49=) 95 – New PKT/WWAC World Record
2) Mike “Alamo” Bainton – Austin, TX – (47+43=) 90
3) Micah Posada – San Diego, CA – (44+41=) 85 (Tie – won throw-off)
4) Joe “Broken Feather” Darrah – Berwin, PA – (41+44=) 85 (Tie – lost throw-off)
5) Todd Abrams – Los Angeles, CA – (39+44=) 83
6) Rick “The MC” Lemberg – Montara, CA – (39+38=) 77
7) Chuck “Walking Eagle” Weems – Malakoff, TX – (36+39=) 75
8) Jim “Grey Dog” Tanner – Austin, TX – (39+33=) 72 (tie)
8) Art Avalos – Fort Collins, CO – (38+34=) 72 (tie)
10) “Dirt Poor” Ed Imperatore – New Jersey – (37+29=) 66
18 FOOT LINE CHAMPIONSHIPS:
1) Mike “Alamo” Bainton – Austin, TX – 73
2) Bob “Old Dog” Pyle – Brownsborough, TX – 71
3) Joe “Broken Feather” Darrah – Berwin, PA – 64 – (Tie – won throw-off)
4) Todd Abrams – Los Angeles, CA – 64 – (Tie – lost throw-off)
5) Jim “Grey Dog” Tanner – Austin, TX – 58
6) Art Avalos – Fort Collins, CO – 57 (tie)
6) Micah Posada – San Diego, CA – 57 (Tie – won throw-off)
8) Chuck “Walking Eagle” Weems – Malakoff, TX – 53
9) Rick “The MC” Lemberg – Montara, CA – 44
10) “Dirt Poor” Ed Imperatore – New Jersey – 29
COMBINED KNIFE THROWING ACCURACY CHAMPIONSHIPS
1) Bob “Old Dog” Pyle – Brownsborough, TX – 95+71 = 166
2) Mike “Alamo” Bainton – Austin, TX – 90+73 = 163
3) Joe “Broken Feather” Darrah – Berwin, PA – 85+64 = 149
4) Todd Abrams – Los Angeles, CA – 83+64 = 147
5) Micah Posada – San Diego, CA – 85+57 = 142
6) Jim “Grey Dog” Tanner – Austin, TX – 72+58 = 130
7) Art Avalos – Fort Collins, CO – 72+57 = 129
8) Chuck “Walking Eagle” Weems – Malakoff, TX – 75+53= 128
9) Rick “The MC” Lemberg – Montara, CA – 77+44 = 121
10) “Dirt Poor” Ed Imperatore – New Jersey – 66+29 = 95
14 FOOT TOMAHAWK ACCURACY CHAMPIONSHIPS
1) Joe “Broken Feather” Darrah – Berwin, PA – 88
2) Todd Abrams – Los Angeles, CA – 87
3) Mike “Alamo” Bainton – Austin, TX – 86
4) Micah Posada – San Diego, CA – 84
5) Chuck “Walking Eagle” Weems – Malakoff, TX – 81
6) Bob “Old Dog” Pyle – Brownsborough, TX – 80
7) Art Avalos – Fort Collins, CO – 77
8) Jim “Grey Dog” Tanner – Austin, TX – 75
9) “Dirt Poor” Ed Imperatore – New Jersey – 60
10) Rick “The MC” Lemberg – Montara, CA – 56
OVERALL KNIFE AND TOMAHAWK ACCURACY CHAMPIONSHIPS
1) Mike “Alamo” Bainton – Austin, TX – 90+73+86 = 251 (New World Record)
2) Bob “Old Dog” Pyle – Brownsborough, TX – 95+71+80 = 246
3) Joe “Broken Feather” Darrah – Berwin, PA – 85+64+88 = 237
4) Todd Abrams – Los Angeles, CA – 83+64+87 = 234
5) Micah Posada – San Diego, CA – 85+57+84 = 226
6) Chuck “Walking Eagle” Weems – Malakoff, TX – 75+53+81 = 209
7) Art Avalos – Fort Collins, CO – 72+57+77 = 206
8) Jim “Grey Dog” Tanner – Austin, TX – 72+58+75 = 205
9) Rick “The MC” Lemberg – Montara, CA – 77+44+56 = 177
10) “Dirt Poor” Ed Imperatore – New Jersey – 66+29+60 = 155
SPEED THROWING CHAMPIONSHIPS – (Most Sticks in 20 Seconds)
1) Todd Abrams – Los Angeles, CA – 21 (New World Tournament Record)
2) John Bailey – Winter Springs, FL – 17
3) Kirk Bass – 16
4) Bob Greenlee – Fort Collins, CO – 15 (tie)
4) Rick Lemberg – Montara, CA – 15 (tie)
4) Dan Mink – 15 (tie)
7) Chuck “Walking Eagle” Weems – Malakoff, TX – 14
8) Mark Mulligan – Australia – 13
9) Art Avalos – Fort Collins, CO – 12 (tie)
9) Tim Jester – Houston, TX – 12 (tie)
9) Jim “Grey Dog” Tanner – Austin, TX – 12 (tie)
12) Joe “Broken Feather” Darrah – Berwin, PA – 11 (tie)
12) Ron Thomas – Houston, TX – 11 (tie)
14) Dean Williamson – 9
15) “Dirt Poor” Ed Imperatore – New Jersey – 8 (tie)
15) Joseph Williamson – 8 (tie)
15) Marilynn Denson-Wright – 8 (tie)
18) Tim Bass
19) Fran Rasool-Veal – 6
20) Rudd Pickett – MO – 5
21) Lane Stahlbusch – 0 (tie)
21) Cody Lamb – 0 (tie)
KNIFE THROWING FAST DRAW CHAMPIONSHIPS
ROUND ONE – (First to Win Two Fast Draws Wins the Round – Random Draw Matches)
Jim Tanner – Defeated Lane Stahlbusch – 2 Rounds to 0
Mike Bainton – Defeated Micah Posada – 2 Rounds to 0
Joe Darrah – Defeated Ed Imperatore – 2 Rounds to 1
Todd Abrams – Defeated Rick Lemberg – 2 Rounds to 0
John Bailey – Defeated Ron Thomas – 2 Rounds to 1
Art Avalos – Defeated Cody Lamb – 2 Rounds to 0
Bob Greenlee – Defeated Joseph Williamson – 2 Rounds to 0
Chuck Weems – Defeated Bob Pyle AND Tim Jester – 2 Rounds to 0 to 0
ROUND TWO – (Random Draw Grid Matches)
Mike Bainton – Defeated Jim Tanner – 2 Rounds to 1
Joe Darrah – Defeated Todd Abrams – 2 Rounds to 0
John Bailey – Defeated Art Avalos – 2 Rounds to 0
Chuck Weems – Defeated Bob Greenlee – 2 Rounds to 1
ROUND THREE – (Random Draw Grid Matches)
Joe Darrah – Defeated Mike Bainton – 2 Rounds to 1
John Bailey – Defeated Chuck Weems – 2 Rounds to 0
ROUND FOUR – (Random Draw Grid Matches)
Joe Darrah – Defeated John Bailey – 2 Rounds to 0 – First Place Winner
-and- Chuck Weems – Defeated Mike Bainton for the 3rd Place Prize & Money
 KNIFE THROWING OBSTACLE COURSE CHAMPIONSHIPS
(First to stick 10 tiny odd-shaped targets + time penalty of 5 seconds for each miss — Attempt to complete was halted if 30 misses were reached before the last target — VERY tough targets)
1) Art Avalos – Fort Collins, CO – 1 Minute 23 Seconds (amazing 53 seconds + only 6 misses!!)
2) John Bailey – Winter Springs, FL – 1:51 = (1:11 + 8 misses)
3) Rick “The MC” Lemberg – Montara, CA – 2:20 = (1:15 + 13 misses) – TIE
3) Todd Abrams – Los Angeles, CA – 2:20 = (1:25 + 11 misses) – TIE
3) Joe “Broken Feather” Darrah – Berwin, PA – 2:20 = (1:25 + 11 misses) – TIE
6) Tim Jester – 3:05 = (1:45 + 16 misses)
7) Bob “Old Dog” Pyle – Brownsborough, TX – 3:10 = (2:00 + 14 misses)
8) Rudd Pickett – MO – 3:30 = (1:40 + 22 misses) AMAZING Throwing for a 10 year old!!
9) Ron Thomas – Houston, TX – 3:37 = (2:12 + 17 misses)
10) Chuck “Walking Eagle” Weems – Malakoff, TX – 3:42 = (2:02 + 20 misses)
11) Bob Greenlee – Fort Collins, CO – 4:00 = (2:25 + 19 misses)
12) Micah Posada – San Diego, CA – 4:10 = (2:35 + 19 misses)
13) Mike “Alamo” Bainton – Austin, TX – 4:15 = (3:00 + 15 misses)
14) Jim “Grey Dog” Tanner – Austin, TX – 4:20 = (2:15 + 25 misses)
15) Mark Mulligan – Australia – 4:30 = (2:30 + 24 misses)
16) Dan Mink – 5:00 = (3:00 + 24 misses)
17) “Dirt Poor” Ed Imperatore – New Jersey – 7:00 = (3:55 + 37 misses)
18) Tie – DNF – Marilynn Denson-Wright + Fran Rasool-Veal + Cody Lamb + Lane Stahlbusch
KNIFE THROWING SILHOUETTE  WORLD CHAMPIONSHIPS
(13 Throws total – scoring around the body worth a maximum of: 2+4+6+8+10 =30 (left side) PLUS 2+4+6+8+10 =30 (right side) PLUS 10+10+10 (stars over the head) MINUS 15 points for any contact to the model’s body, clothing or person = a maximum of 90 points:
1) Mike “Alamo” Bainton – Austin, TX – 90 Points = PERFECT SCORE!!!!
2) Art Avalos – Fort Collins, CO – 70 – (tie + tie + won 2nd tie breaker!)
3) Rick “The MC” Lemberg – Montara, CA – 70 – (tie + tie + runner up in 2nd tie breaker)
4) John Bailey – Winter Springs, FL – 70 – (tie + tie + lost 2nd tie breaker)
5) Micah Posada – San Diego, CA – 60 (tie)
5) Ron Thomas – Houston, TX – 60 – (tie)
7) Chuck “Walking Eagle” Weems – Malakoff, TX – 52
8) Todd Abrams – Los Angeles, CA – 50 (tie)
8) Bob “Old Dog” Pyle – Brownsborough, TX – 50 (tie)
10) Dan Mink – 42
11) Bob Greenlee – Fort Collins, CO – 40 (tie)
11) Jim “Grey Dog” Tanner – Austin, TX – 40 (tie)
13) Mark Mullligan – Australia – 35
14) Thomi Hawk – New Jersey – 34
15) Tim Jester – Houston, TX – 27
16) Andrew “Drew” Schrag – Warrensburg, MS – 26
17) Jindrich “Henry” Zobl – Czech Republic – 24
18) Jim Slade – England – 22
19) Joe “Broken Feather” Darrah – Berwin, PA – 17
20) “Dirt Poor” Ed Imperatore – New Jersey – 7
21) Rafael “Riff Raff” Frescetti – Canada – (negative 5)
22) Rudd Pickett – MO – (negative 9)
23) Seth Goodwin – (negative 60)
24) Cody Lamb – Negative 90)
KNIFE THROWING LONG DISTANCE CHAMPIONSHIPS
A record 14 (of 23) throwers qualified from 24 feet – destroying the previous record of 7 qualifiers in 2004 – The event went three rounds:
1) Jim “Grey Dog” Tanner – Austin, TX – 48ft 10 inches – New PKT/WWAC Record!!
2) Andrew “Drew” Schrag – Warrensburg, MS – 45 feet 3 inches (another amazing throw!)
3) Art Avalos – Ft. Collins, CO – 40 feet 1 inch – (also would have been the new record!)
4) Mike “Alamo” Bainton – Austin, TX – 34 feet 10 inches (only other thrower in rd. 2)
5) TIE between other qualifiers: Bob Greenlee + Rick Lemberg + Joe Darrah + Tim Jester + Todd Abrams + John Bailey + Mark Mulligan + Chuck Weems + Micah Posada + Rudd Pickett (yes, young Rudd also became the youngest in this difficult event – EVER)
THOMI HAWK’S FRONTIER CHALLENGE – TOMAHAWK CHAMPIONSHIPS
1) Art Avalos – Ft. Collins, CO
2) Jim “Grey Dog” Tanner – Austin, TX –
3) Todd Abrams – Los Angeles, CA
Thanks to all 42 throwers that entered and competed in our various events!! We awarded $3,000 in prize money ($30,000 for all the Western Championships combined!) + Silver Buckles + 6 Custom Jeff Koch Throwing Knives + 12 Trophies + 100 Certificates. It was our honor to have you all come to Claremore. We hope you had a great time and hope to see many more come next year. Please join the PKT and support the Hall of Fame and all the other great Knife Throwing Clubs around the world.
2005 Central US Knife Throwing Championships  September 3-5, 2005
Overall Winners:
(Knife and Hawk Combined)
Mike “Alamo” Bainton-Overall Expert Champion
Chuck “Walking Eagle” Weems-Overall Intermediate Champion
Paul Elliott-Overall Novice Champion
Linda Brown-Overall Women’s Champion
Expert Knife
1st Place: Mike “Alamo” Bainton 194
2nd Place: Bob “Old Dog” Pyle 192
3rd Place: Roy “Moses” Neal 188
4th Place: David Smith 180
5th Place: Todd “3 Speed” Abrams 176
6th Place: Joe “Brokenfeather” Darrah 171
7th Place: Jim “GreyDog” Tanner 158
8th Place: Tim “Ricochet” Jester 157
8th Place: Jay “Mr. Clean” Dunbar 157
9th Place: Michael Pearl 153
Intermediate Knife
1st Place: Rick Lemberg 150
2nd Place: “Special” Ed Imperatore 145
3rd Place: Kyle Cowan 144
4th Place: Ron “Cross Sticks” Thomas 144
5th Place: Daniel “Dano the Shiv” Clark 140
6th Place: Chuck “Walking Eagle” Weems 138
7th Place: Linda Brown 125
8th Place: Steve “Polecat” Poldrack 110
8th Place: Bill Page 110
9th Place: Bry Loyst 101
Youth Knife Expert
1st Place: Rudd Pickett 110
Novice Knife
1st Place: Paul Elliott 104
2nd Place: Cliff “AWOL” Hill 96
3rd Place: Tim Bass 95
4th Place: Jim Coveney 94
5th Place: Marlin Sims 78
6th Place: Jay Richardson 72
7th Place: Dave “The Wave” Jester 69
8th Place: Melody Emel 57
9th Place: Cheryl Cherowitz 39
10th Place: Beverly James 35
Expert Tomahawk
1st Place: Joe “Brokenfeather” Darrah 78
2nd Place: Todd “3 Speed” Abrams 78
3rd Place: Roy “Moses” Neal 72
4th Place: Jim “GreyDog” Tanner 70
5th Place: Mike “Alamo” Bainton 68
6th Place: David Smith 64
7th Place: Bob “Old Dog” Pyle 63
8th Place: Michael Pearl 56
9th Place: Jay “Mr. Clean” Dunbar 53
10th Place: Tim “Ricochet” Jester 51
-Intermediate Tomahawk
1st Place: Chuck “Walking Eagle” Weems 79
2nd Place: Steve “Polecat” Poldrack 61
3rd Place: Daniel “Dano the Shiv” Clark 57
4th Place: Ron “Cross Sticks” Thomas 55
5th Place: Kyle Cowan 48
6th Place: “Special” Ed Imperatore 41
7th Place: Linda Brown 38
8th Place: Bill Page 35
9th Place: Rick Lemberg 23
10th Place: Bry Loyst 0
Novice Tomahawk
1st Place: Paul “The Pirate” Elliott 35
2nd Place: Cliff “AWOL” Hill 29
3rd Place: Dave “The Wave” Jester 28
4th Place: Jim Coveney 24
5th Place: Melody Emel 22
6th Place: Marlin Sims 22
7th Place: Beverly James 21
8th Place: Tim Bass 20
9th Place: Jay Richardson 13
10th Place: Cheryl Cherowitz 8
Overall Standings
1st Place: Mike “Alamo” Bainton 263
2nd Place: Roy “Moses” Neal 260
3rd Place: Bob “Old Dog” Pyle 255
4th Place: Todd “3 Speed” Abrams 254
5th Place: Joe “Brokenfeather” Darrah 249
6th Place: David Smith 244
7th Place: Jim “GreyDog” Tanner 228
8th Place: Chuck “Walking Eagle” Weems 217
9th Place: Jay “Mr. Clean” Dunbar 210
10th Place: Michael Pearl 209
11th Place: Tim “Ricochet” Jester 208
12th Place: Ron “Cross Sticks” Thomas 199
13th Place: Daniel “Dano the Shiv” Clark 197
14th Place: Kyle Cowan 192
15th Place: “Special” Ed Imperatore 186
16th Place: Rick Lemberg 173
17th Place: Steve “Polecat” Poldrack 171
18th Place: Linda Brown 163
19th Place: Bill Page 145
20th Place: Paul Elliott 139
21st Place: Cliff “AWOL” Hill 125
22nd Place: Rudd Pickett 121
23rd Place: Jim Coveney 118
24th Place: Tim Bass 115
25th Place: Marlin Sims 100
26th Place: Dave “The Wave” Jester 97
27th Place: Jay Richardson 85
28th Place: Melody Emel 79
29th Place: Beverly James 56
30th Place: Cheryl Cherowitz 47
Youth Expert Tomahawk
1st Place: Rudd Pickett 11

 2006 Event Scores

2006 Southern US Knife Throwing Championships
February 4-5, 2006
Overall Winners-Knife and Hawk Combined
Bob Pyle-Overall Men’s Champion
Linda Brown-Overall Women’s Champion
Rudd Pickett-Overall Youth Champion
Mike “Alamo” Bainton-Mini Gold Cup Champion
Men’s Knife
1 Bob “Old Dog” Pyle 210
2 Mike “Alamo” Bainton 179
3 Cliff “AWOL” Hill 172
4 Joe “Brokenfeather” Darrah 169
5 Todd “3 Speed” Abrams 165
6 Michael Pearl 150
7 Tim “Ricochet” Jester 144
8 Forest Hilyer 145
9 Bill Page 133
10 Jay “Mr. Clean” Dunbar 126
11 Dustin Hooks 109
12 James Sutton 108
13 Kirk Bass 100
14 “SpEsHuL eD” Imperatore 96
15 Gary Clinkscales 95
16 David Harvey 94
17 Tim Bass 92
18 Jarrett Bass 85
19 Tripp Miller 80
20 Brian Shields 80
21 Ron Godwin 74
22 Marlin Sims 74
23 Jesse Touchstone 73
24 Bry Loyst 71
25 Alex Applegate 69
26 Joe Flowers 66
27 Erik Smith 65
28 Cliff Love 64
29 Dave “1/2 Spin” Jester 64
30 Cody Hahn 63
31 Arnold Gold 60
32 Frederic Melton 59
33 John Carnell 57
34 Bob Rollins 56
35 Paul Temple 52
36 Rob Sandstorm 51
37 Cham Sadiq 31
38 Jeremy Doss 30
39 Terrance Howard 30
40 Ricky Jackson 17
Women’s Knife
1 Linda Brown 110
2 Cheryl Cherowitz 61
3 Lisa Morgan 51
4 Sherry Spivey 47
5 Laurie Applegate 45
6 Beverly James 44
7 Heather Payne 44
8 Tracy Tenny 42
9 Danielle Moore 40
10 Mary Clinkscales 33
11 Robyn Sears 29
12 Debbie Sutherland 27
13 Christina Spivey 22
14 Kareen Underwood 16
Youth Knife
1 Rudd Pickett 133
2 Taylor Bass 102
3 Tyler Harris 54
4 Shaka Sims 40
5 Scotty Reaves 34
6 Sam Thomas 21
Men’s Hawk
1 Todd “3 Speed” Abrams 93
2 Michael Pearl 80
3 Bob “Old Dog” Pyle 78
4 Cliff Hill 75
5 Jay “Mr. Clean” Dunbar 56
6 Tim “Ricochet” Jester 51
7 Mike “Alamo” Bainton 47
8 Dave “1/2 Spin” Jester 46
9 Ed Imperatore 42
10 Bill Page 40
11 Gary Lesack 40
12 Kirk Bass 39
13 Tim Bass 32
14 Bob Rollins 24
15 Marlin Sims 21
16 Jarrett Bass 7
17 Jeremy Doss 7
Women’s Hawk
1 Linda Brown 35
2 Cheryl Cherowitz 18
3 Beverly James 11
4 Tracy Tenny 7
Youth Hawk
1 Rudd Pickett 15
2 Taylor Bass 14
Men’s Overall
1 Bob Pyle 288
2 Todd Abrams 258
3 Cliff Hill 247
4 Michael Pearl 230
5 Mike Bainton 226
6 Tim Jester 195
7 Dr. Jay Dunbar 182
8 Bill Page 173
9 Kirk Bass 139
10 Ed Imperatore 138
11 Tim Bass 124
12 Dave Jester 110
13 Marlin Sims 95
14 Jarrett Bass 92
15 Bob Rollins 80
16 Jeremy Doss 37
Women’s Overall
1 Linda Brown 145
2 Cheryl Cherowitz 79
3 Beverly James 55
4 Tracy Tenny 49
Youth Overall
1 Rudd Pickett 15
2 Taylor Bass 14
 2006 Che Che Whitecloud World Knife Throwing Championships  April 19-22, 2006
Expert Knife
1st Place: Bob “Old Dog” Pyle 204
2nd Place: Mike “Alamo” Bainton 203
3rd Place: Cliff “AWOL” Hill 169
4th Place: Larry Czekaj 163
5th Place: Kirk “Geronimo” Bass 162
6th Place: Todd “3 Speed: Abrams 160
7th Place: Tim “Ricochet” Jester 156
8th Place: Bob Greenlee 142
Intermediate Knife
1st Place: Joe “Brokenfeather” Darrah 165
2nd Place: Ed “SpEsHuL eD” Imperatore 151
3rd Place: Rudd Pickett 148
4th Place: Art Avalos 147
5th Place: Ron “Cross Sticks” Thomas 141
6th Place: Chuck “Walking Eagle” Weems 138
7th Place: Tim “Kemasoon” Bass 122
8th Place: Mark “Markaroo” Mulligan 112
Novice Knife
1st Place: Drew Schrag 132
2nd Place: Dan Overpeck 120
3rd Place: Rob Sandstrom 110
4th Place: Mike Shay 106
5th Place: Bruce Pickett 94
6th Place: Raphael “Riff Raph” 85
7th Place: Paul “The Pirate” Elliott 82
7th Place: Dave “1/2 Spin” Jester 82
8th Place: Melody Bass 61
9th Place: Patrick Wilson 43
Tomahawk
1st Place: Bob “Old Dog” Pyle 81
(World’s Best Hawk Thrower)
2nd Place: Cliff “AWOL” Hill 70
3rd Place: Todd “3 Speed” Abrams 67
4th Place: Chuck “Walking Eagle” Weems 66
5th Place: Art Avalos 64
6th Place: Tim “Ricochet” Jester 63
7th Place: John Bailey 60
8th Place: Joe “Brokenfeather” Darrah 59
9th Place: Bob Greenlee 57
10th Place: Larry Czekaj 55
11th Place: Mike “Alamo” Bainton 54
12th Place: Dave “1/2 Spin” Jester 52
13th Place: Tim “Kemasoon” Bass 49
14th Place: Dan Overpeck 44
15th Place: Ron “Cross Sticks” Thomas 44
16th Place: Drew Schrag 41
17th Place: Kirk “Geronimo” Bass 39
18th Place: Mark “Markaroo” Mulligan 37
19th Place: Ed “SpEsHuL eD” Imperatore 35
20th Place: Mike Shay 29
21st Place: Cowboy Larry Zwickel 28
22nd Place: Rob Sandstrom 19
23rd Place: Doyle Carter 18
24th Place: Jim Slade 14
25th Place: Melody Bass 10
WWAC & IKTHOF World Championship Knife Speed Throw
(from 8 feet) & (# of knives stuck in 20 seconds)
1st Place: Todd “3 Speed” Abrams 22 knives
2nd Place: Kirk “Geronimo” Bass 20 knives
3rd Place: Bob Greenlee *22 knives
*Mr. Greenlee broke a 4-way tie (18 knives in 20 seconds) by throwing 22 knives in a throw off against Dan Mink, Chuck “Walking Eagle” Weems, and Joe “Brokenfeather” Darrah.
WWAC & IKTHOF World Championship Knife Long Distance Throw
1st Place: Joe Darrah 52′ 4.5″
2nd Place: Mike “Alamo” Bainton
3rd Place: Kirk “Geronimo” Bass
WWAC & IKTHOF World Championship Knife Obstacle Course
1st Place: Todd “3 Speed” Abrams 3:21
(New World Record Holder)
2nd Place: Art Avalos
3rd Place: Tim “Ricochet” Jester
WWAC & IKTHOF World Championship Knife Fast Draw
1st Place: John Bailey
(New World Record Holder)
2nd Place: Ed “SpEsHuL eD” Imperatore
3rd Place: Tim “Ricochet” Jester
Overall Champion Bob “Old Dog” Pyle Knife 204 Hawk 81— 285
2nd place              Mike “ Alamo” Bainton Knife 203 Hawk 54 —258
3rd place               Cliff “Awol” Hill    Knife 169 Hawk 70  —239
 2006 Central US IKTHOF Event
Men-Expert-Knife
1st Place: Mike “Alamo” Bainton 217 (New World Record )
2nd Place: Bob “Old Dog” Pyle 207
3rd Place: Michael Pearl 202
Todd “3 Speed” Abrams 189
Joe “Brokenfeather” Darrah 189
Cliff “AWOL” Hill 185
Damon Wilson 182
Jim “Grey Dog” Tanner 180
Dr. Jay Dunbar 155
Men-Intermediate-Knife
1st Place: Johnny “Hogback” Poole 174
2nd Place: Ed Imperatore 169
3rd Place: Art Avalos 167
Ron “Crossstix” Thomas 163
Jacob “Mugwa” Vigil 162
John “Little John” Taylor 138
Tim “Kemosoon” Bass 129
Mark “Markaroo” Mulligan 129
BJ “Papa Joe” Blackwell 119
Men-Novice-Knife
1st Place: Kirk “Geronimo” Bass 133
2nd Place: Paul “Pirate” Elliot 118
3rd Place: David “Dutchman” Quinn
Mike Shay 107
Steve “Polecat” Poldrack 102
David “Half-Spin” Jester 88
Bry “Snake” Loyst 81
Terry Collins 42
Men-Tomahawk
Michael Pearl 91
Johnny “Hogback” Poole 81
Mike “Alamo” Bainton 77
Women-Knife
Sandy Gantt 46
Kaelyn Atkinson 34
Jenaya Farley 13
Amy Beadle 11
Women-Tomahawk
Amy Beadle 8
Sandy Gantt 7
Kaelyn Atkinson 4
Youth-Knife
Rudd Pickett 145
Candin Muniz 16
Youth-Tomahawk
Rudd Pickett 27
Candin Muniz 4
Overall Champion  Mike “Alamo” Bainton 217 knife 77 Hawk  —- 294
 2nd                   Mike “Hill Billy”Pearl Knife 202 Hawk 91 ——- 293
 3rd                    Johnny “Hog Back” Poole Knife 174 Hawk 81- 255
 2006 North Texas US Knife Throwing Championships May 28, 2006
Expert Knife
1st Place: Mike “Alamo” Bainton 219 ( New World Record )
2nd Place: Bob “Old Dog” Pyle 209
Intermediate Knife
1st Place: Ron “Cross Sticks” Thomas 153
2nd Place: Mark “Markaroo” Mulligan 137
Expert Hawk
1st Place: Mike “Alamo” Bainton 79
2nd Place: Bob “Old Dog” Pyle 79
(Throw off of 15 hawks, 3 distances, won by “Alamo”!)
3rd Place: Ron “Cross Sticks” Thomas 76
4th Place: Mark “Markaroo” Mulligan 44
 Overall Champion Mike “Alamo” Bainton  Knife 219 Hawk 79 — 298
 2nd place         Bob “Old Dog” Pyle    Knife 209 Hawk 79  — 288

 

2006 Netcong NJ WWAC/IKTHOF Championships
Expert Knife
1st Place: Richard Wesson 175
2nd Place: Damon Wilson 166
3rd Place: Ron Thomas 154
Intermediate Knife
1st Place: Larry Czejak 135
2nd Place: Ed Imperatore 135
(Throw off score was 37-24)
3rd Place: Joe Darrah 121
4th Place: John Prosser 117
5th Place: Molly Prosser  112
Novice Knife
1st Place: Dave Jester 99
2nd Place: Matt Klose 79
4th Place: Dex Plowman 35
Expert Hawk
1st Place: Damon Wilson 72
2nd Place: John Prosser 64
3rd Place: Joe Darrah 61
4th Place: Ed Imperatore 52
Intermediate Hawk
1st Place: Ron Thomas 59
2nd Place: Dave Jester 52
3rd Place: Richard Wesson 47
4th Place: Troy Hillebrecht 28
Novice Hawk
1st Place: Molly Prosser 34
2nd Place: Matt Klose 30
3rd Place: Larry Zwickel 16
Overall Champion  Damon Wilson Knife 166 Hawk 72 — 238
2nd place                Richard Wesson Knife 175 Hawk —- 222
3rd place                 Ron Thomas  Knife 154 Hawk 59  — 213
2006 Greenville, Ohio WWAC/IKTHOF Championships
Expert Knife
1st Place: Mike “Alamo” Bainton 213
2nd Place: Michael Pearl 167
(Throw off score was 44)
3rd Place: Cliff “AWOL” Hill 167
(Throw off score was 32)
4th Place: Kirk “Geronimo” Bass 163
5th Gabriel Pearl 134
Intermediate Knife
1st Place: Linda Brown 141
2nd Place: Joe “Brokenfeather” Darrah 140
3rd Place: John Bailey 126
4th Place: Paul “The Pirate” Elliott 117
5th Place: Jerry Bass 114
Novice Knife
1st Place: Jesse James 101
2nd Place: “Black Jack” 76
3rd Place: Melodee Bass 66
4th Place: Henry 59
5th Place: Leslie Weaver 16
6th Place: Cathy 3
Tomahawk
1st Place: Michael Pearl 79
2nd Place: Joe “Brokenfeather” Darrah 78
3rd Place: Mike “Alamo” Bainton 63
4th Place: Cliff “AWOL” Hill 61
5th Place: Linda Brown 51
6th Place: Paul “The Pirate” Elliott
7th Place: Kirk “Geronimo” Bass 38
8th Place: John Bailey 34
9th Place: Jesse James 30
10th Place: Black Jack 27
11th Place: Jerry Bass 25
Overall Champion Mike “Alamo” Bainton  Knife 213 Hawk 63  –  276
Second Place  Michael “ Hill Billy” Pearl Knife 167 Hawk 79 — 246
Third place  Cliff “Awol” Hill  Knife 167 Hawk 61 — 228
2006 Southeastern US Knife Throwing Championships  October 14, 2006
Knife-Expert Division
1st Place: Bob Pyle 194
2nd Place: Mike Bainton 189
3rd Place: Richard Wesson 171
James Sutton 158
Bill Page 150
Jesse Touchstone 148
Joe Darrah 142
Ron Godwin 138
Ed Imperatore 137
Larry Czejak 113
Green Touchstone 107
Knife-Intermediate Division
1st Place: Brian Shields 117
2nd Place: Tim Bass 113
3rd Place: Jim Coveney 111
Loren De Vos 109
Dan Partridge 101
Rob Sandstrom 89
Tut Touchstone 86
Beverly James 79
Joe Flowers 71
Tracy Tenny 55
Valerie Robbins 54
Knife-Novice Division
1st Place: Cheryl Cherowitz 83
2nd Place: Gary Clinkscales 78
3rd Place: Cliff Grayson Love 72
Marlin Sims 72
Robert Rollins 70
Mary Beth Clinkscales 64
Sherry Spivey 41
Allan Rosen 37
Kathy Touchstone 21
Cathy Williams 19
Tracy Tenny 11
Knife-Youth Division
1st Place: Taylor Bass 92
2nd Place: Matt Schmitz 70
3rd Place: Tanner Bass 49
Christopher Means 41
Hawk-Expert Division
1st Place: Joe Darrah 59
2nd Place: Bob Pyle 49
3rd Place: Richard Wesson 46
Mike Bainton 41
Ed Imperatore 39
Hawk-Intermediate Division
1st Place: Tim Bass 35
2nd Place: James Sutton 32
3rd Place: Marlin Sims 31
Hawk-Novice Division
1st Place: Brian Shields 23
2nd Place: Robert Rollins 18
3rd Place: Beverly James 13
Hawk-Youth Division
1st Place: Taylor Bass 28
2nd Place: Tanner Bass 14
3rd Place: Malcolm Sims 9
Women’s Trophies: Knife
1st Place: Cheryl Cherowitz 83
2nd Place: Beverly James 79
3rd Place: Mary Beth Clinkscales 64
Tracy Tenny 55
Valerie Robbins 54
Sherry Spivey 41
Women’s Trophies: Hawk
Cheryl Cherowitz 29
Beverly James 13
Tracy Tenny 11
Overall Champion Bob Pyle Knife 194  Hawk 49 — 243
Second Place  Mike Bainton  Knife 189 Hawk 41 –  230
Third Place      Richard Wesson  Knife 171 Hawk 46 — 217

2007 Event Scores

2007 Northeastern US Knife Throwing Championships
Knife Throwing-Expert Division
1st place: Cliff “AWOL” Hill 210
2nd place: Mike “Alamo” Bainton 208
Knife Throwing-Intermediate Division
1st place: “SpEsHuL eD” 189
2nd place: Damon Wilson 174
3rd place: “Little” John Taylor 163
Larry Czekaj 150
Joe “Brokenfeather” Darrah 139
Tim “Kemosoon” Bass 137
Taylor Bass 125
Tanner Bass 106
Melanie Till 105
Rob “Whiteboy” Peoulx 101
David Jester 100
Whip Division
1st place: Todd “3 Speed” Abrams
2nd place: Taylor Bass
3rd place: “SpEsHuL eD”
Knife Throwing-Novice Division
1st place: Beth “Crybaby” McCourt 80
3rd place: Jeff Till 70
Andrea Badian 58
Samantha “Smiley” Green 47
Fuji Valentin 14
Tomahawk Division
1st place: Mike “Alamo” Bainton 99
(NEW WORLD RECORD)
2nd place: Damon Wilson 86
“Little” John Taylor 83
Cliff “AWOL” Hill 81
Joe “Brokenfeather” Darrah 80
David “Half-Spin” Jester 74
Rob “Whiteboy” Peoulx 67
“SpEsHuL eD” 66
Tim “Kemosoon” Bass 45
Taylor Bass 42
Tanner Bass 42
Jeff Till 29
Melanie Till 28
Beth “Crybaby” McCourt 27
Samantha “Smiley” Green 15
Fuji Valentin 10
 Overall Winner Mike “Alamo” Bainton Knife 208 Hawk 99 —307
2nd place     Cliff “Awol” Hill  Knife 210 Hawk 81 —  291
3rd place      Damon Wilson Knife 174 Hawk 86 —  260
2007 Che Che Whitecloud World Championships Knife Throwing
EXPERT
World Champion: Mike “Alamo” Bainton, Score 221 ( New Word Record )
2nd Place: Michael Pearl, Score 204
3rd Place: Rich Wesson, Score 201
INTERMEDIATE
1st Place: Art Avalos, Score 190
2nd Place: Rudd Pickett, Score 185
3rd Place: Chuck Weems, Score 181
NOVICE
1st Place: Joe Rittman, Score 90
2nd Place: Melody Emel, Score 79
3rd Place: Beth Ann McCourt, Score 66
LONG DISTANCE
1st Place: Kirk “Geronimo” Bass, Score 48′ 3″
2nd Place: Art “The Buckle Hog” Avalos, Score 47′ 10″
3rd Place: Tim “Kemasoon” Bass, Score 45′ 6″
OBSTACLE COURSE
1st Place: Art “The Buckle Hog” Avalos, Score 1:59
2nd Place: Mike “Alamo” Bainton, Score 2:50
3rd Place: Chuck “Walking Eagle” Weems, Score 2:51
SPEED THROWING
1st Place: Art “The Buckle Hog” Avalos, Score 21
2nd Place: Kirk “Geronimo” Bass, Score 20
3rd Place: Dan “Cannonball” Minks, Score 17
FAST DRAW
1st Place: John Bailey
2nd Place: Joe Darrah
3rd Place: Larry Hood
IMPALEMENT
1st Place: Richard Wesson, Score 66
2nd Place: Rudd Pickett, Score 62
3rd Place: Richard Hammond, Score 60
Central US Knife Throwing Championships
October 7, 2007
Expert Division
1st Alamo 230 ( New Word Record )
2nd Rich Wesson 219
3rd Bob Pyle 217
AWOL 217
Damon Wilson 215
Mugwa 215
Mike Pearl 215
Kirk Bass 203
Moses 203
Art Avalos 202
Intermediate Division
1st Little John 185
2nd Rudd Pickett 182
3rd Brian Shields 175
Howling Wolf 173
Speshul Ed 172
Gabrial Pearl 169
Ron Thomas 166
Johnny Poole 165
Chuck Weems 164
Steve Jackson 156
Robert Garcia 155
Red Bear 149
Dan Mink 142
Papa Joe 142
Mark Lynd 137
Jim Tanner 122
Bill Page 122
White Boy Rob 120
Montana Hale 116
Half Spin 116
Tim Bass 114
Stanley Jensen 110
Thomas Stuckey 110
Stan Blackwell 109
Bird 108
Marlin Sims 103
Tracy Tenny 101
Gery Bass 101
NOVICE Division
Terry Collins 99 1st place
Steve Poldrack 97 2nd place
Malcolm Sims 94 3rd place
Ben Starks 93
Lisa Morgan 93
Cheryl Cherstz 92
Trip Miller 80
Tiffany Ingram 75
Kevin Williams 64
Richard Best 60
Samantha Green 58
Chris Westberry 58
Beverly James 52
Central US Tomahawk Championships  October 7, 2007
Moses 102 ( New World record )
Alamo 93
Mike Pearl 92
Johnny Poole 90
Chuck Weems 89
Kirk Bass 76
Steve Jackson 75
Jim Tanner 73
Little John 73
Mugwa 72
Ron Thomas 72
Bird 71
White Boy 68
Mark Lynd 68
Half Spin 68
Robert Garcia 68
Howling Wolf 64
Damon Wilson 64
Terry Collins 61
Papa Joe 59
Steve Poldrack 59
Art Avalos 59
Tim Bass 58
Red Bear 52
Iron Post 50
Thomas Stuckey 48
Speshul Ed 47
Trip Miller 45
Gabriel Pearl 43
Stan Jenson 38
Brian Shields 36
Cry Baby 34
Gerry Bass 33
Rudd Pickett 31
Cheryl Cherstz 29
Melody Emel 26
Beverly James 21
Tracy Tenny 12
Sam Greer 7
 Overall Champion  Mike “Alamo” Bainton Knife 230 hawk 93 —323
2nd place      Mike “Hill Billy” Pearl Knife  215 Hawk 92   —-   307
3rd Place    Moses  Knife 203  Hawk 102    ——  305
2007 Frontiersman Throw at the Alamo  October 6, 2007
Michael Pearl 60
Johnny Poole 58
Randy Thomas 54
Mike Bainton 53
Rudd Pickett 53
Moses 53
AWOL 52
Jim Tanner 51
David Quinn 50
Red Bear 50
Ed Imperatore 49
Bob Pyle 48
Ron Thomas 45
Geronimo 45
Steve Jackson 44
Art Avalos 44
Little John 44
Walking Eagle 43
Erica Molock 43
Rattler 43
Papa Joe 43
Anna Reid 42
Joe Darrah 42
Richard Wesson 40
Beth McCourt 39
Iron Post 36
Mark Lynd 33
Tim Bass 31
Steve Poldrack 30
Richard Hammond 25
Brian Shields 24
Bill Page 22
Dan Mink 19
Darrell Posey 17
Northern US Knife Throwing Championships   Annie Oakley Days Festival
KNIFE
Michael Pearl 224
Cliff “AWOL” Hill 219
Richard Wesson 218
SpEsHuL Ed 190
Larry Czekaj 186
Kirk “Geronimo” Bass 181
“Crybaby” Beth Ann 99
Samantha 80
Henry Dill 73
Melodee Bass 50
“Elk Spirit” Bass 39
Leslie Weaver Bass 31
TOMAHAWK
Michael Pearl 104
SpEsHuL Ed 67
Richard Wesson 60
Kirk “Geronimo” Bass 59
John Bailey 55
Larry Czekaj 49
Cliff “AWOL” Hill 48
“Elk Spirit” Bass 34
“Crybaby” Beth Ann 30
Melodee Bass 14
Leslie Weaver Bass 14
Samantha 7
MINI GOLD CUP
Richard Wesson 69
Michael Pearl 62
Cliff “AWOL” Hill 51
SpEsHuL Ed 48
Overall Champion Knife 224 Hawk 104 —  328
2nd Place   Richard Wesson  Knife 218 Hawk 60 — 278
3rd place     Ed “Speshul Ed” Imperatore Knife 190 Hawk 67  —- 257

2008 Event Scores

World Championship Knife Throw
Richard Wesson 236 ( New World Record )
Bob Pyle 234
Mike Bainton 223
Michael Pearl 221
Cliff Hill 211
John Taylor 203
Steve Jackson 202
Roy Neal 202
Ron Thomas 181
Chuck Weems 168
Thomas Stuckey 166
Stanley Jensen 164
Rich Sunderland 164
Ted Eisenberg 157
Pierre Cazoulat 156
Dan Overpeck 153
Jim Tanner 153
Brian Shields 151
Tim Bass 143
Robert Garcia 133
Papa Joe 123
Thomas Jordan 116
Ben Starks 116
John Reid 114
Montana Hale 110
Mike Schrampf 108
Mike Gross 106
Rich Foletta 10
Kate DeMoville 88
DW Denton 65
Tracy Tenny 61
CJ Denton 31
World Championship Knife Throw
Youth Division
Rudd Pickett 201
World Championship Tomahawk Throw
Michael Pearl 134
(World Record High Score)
Steve Jackson 126
Jim Tanner 114 (throw-off 27)
Ron Thomas 114 (throw-off 22)
Roy Neal 111
Chuck Weems 103
John Taylor 99
Mike Bainton 98
Cliff Hill 97
Robert Garcia 90
Mike Gross 88
Dan Overpeck 87
Papa Joe 84
Brian Shields 75
Rich Sunderland 74
Richard Wesson 72
Rich Foletta 70
Ted Eisenberg 67
Rudd Pickett 60
John Reid 60
Thomas Stuckey 59
Stanley Jensen 59
Thomas Jordan 56
Pierre Cazoulat 56
Mike Schrampf 54
DW Denton 48
Tim Bass 40
Montana Hale 36
Kate DeMoville 33
Tracy Tenny 25
CJ Denton 19
Overall Champion Mike Pearl Knife 221 Hawk 134 —-  355
2nd place   Mike Alamo Bainton Knife 223 Hawk 98  —-  321
3rd Place   Richard Wesson Knife 236 Hawk 72 —  308
Frontiersman Throw at the Alamo
Adult Division
Roy Neal 60
John Taylor 54
Chuck Weems 52
Cliff Hill 51
Ron Thomas 50
Steve Jackson 49
Papa Joe 48
Jim Tanner 46
Michael Pearl 45
Mike Bainton 45
Thomas Stuckey 41
Pierre Cazoulat 40
Lowell Wolf 40
Robert Garcia 40
Rudd Pickett 38
Stanley Jensen 38
Ted Eisenberg 37
DW Denton 34
Mike Gross 33
Rich Sunderland 29
Montana Hale 29
CJ Denton 27
Ben Starks 26
Tim Bass 25
Kate DeMoville 24
Michael Jordan 22
Rich Foletta 19
Dan Overpeck 19
Tracy Tenny 17
Frontiersman Throw at the Alamo
Junior Division
Junior Frontiersman Champion:
Josh Owens 39
Sierra Crum 37
Ashley Liu 31
James Herzberger 31
Madison Balcombe 31
Jackson Masch 31
Mackenzie Guthrie 27
Gillian Sitler 26
Brooke Landry 23
Josh Marini 21
Paul Jarrell 20
Jaime Silva 20
Niyel Campbell 17
Carson Kirk 16
Ann Marie Perny 14
Kyle Herzberger 9
Gold Cup Champion: Michael Pearl
Speed Throw Champion: Rich Foletta
Fast Draw Champion: Pierre Cazoulat
Silhouette Champion: Michael Pearl
Long Distance Champion: Michael Pearl World Record-4 inch bullseye hit at 63 feet.
Long Distance Second Place: Pierre Cazoulat with 60 feet 2 inches.
Junior Knife World Champion: Brooke Landry, 100 points
Josh Marini 78 (throw-off score 21)
Madison Balcombe 78 (throw-off score 18)
James Herzberger 78 (throw-off score 17)
Sierra Crum 75
Jaime Silva 65
Ashley Liu 65
Mackenzie Guthrie 56
Paul Jarrell 46
Carrie Saldivar 45
Kyle Herzberger 40
Josh Owens 38
Gillian Sitler 37
Jackson Masch 29
Ethan Cohn 27
2008 Texas Holiday Hoo-Raah!
Name Knife Hawk Total
Results-PRO
Old Dog 51 46 97
Moses 42 46 88
Thunderhawk 44 36 80
Alamo 40 34 74
Lone Wolf 32 40 72
AWOL 36 32 68
Polecat 28 33 61
Apocalypto 24 31 55
Kalamity Kate 14 13 27
Results-Amateur
Medicine Man 29 37 66
HasBeen Gumby Starks 28 31 59
John Reid 24 27 51
Results-Youth Division
Josh Owens 32 34 66
Jackson Masch 26 31 57
Brooke Landry 28 21 49
Ashley Liu 16 28 44
Madison Balcombe 20 22 42
Candin Muniz 16 26 42
Gillian Sittler 18 21 39
Jaime Silva 16 17 33
Milo 6 9 15
Abi Petersen 3 7 10

2009 Event Scores

First Montana Throw July 11, 2009   “Way To Go Janie”
Conventional Knife Adult
Terry Collins 80
Frank Shambles 48
Loren Swisher 41
Janie Vogt 36
Dick Burrows 36
Tom Kelner 33
Thomas Simmonds 13
Liza Simmonds 10
Heidi Delle 9
Jackie Harrison 6
Conventional Knife Youth
Rick Burrows 26
Spencer Thompson 16
J.J. Easton 12
Conventional Knife Child
Austin Strank 21
Colter Zimmerman 16
Tayson Shambles 14
Conventional Hawk Adult
Frank Shambles 32
Terry Collins 31
Dick Burrows 30
Loren Swisher 29
Janie Vogt 23
Thomas Simmonds 17
Liza Simmonds 16
Conventional Hawk Youth
Spencer Thompson 25
Rick Burrows 11
J.J. Easton 6
Conventional Hawk Child
Austin Strank 14
Colter Zimmerman 8
Mountain Man Adult-4games
Dick Burrows 30
Terry Collins 27
Frank Shambles 12
Loren Swisher 12
Janie Vogt 10
Thomas Simmonds 7
Liza Simmonds 5
Jackie Harrison 5
Mountain Man Youth-4games
Spencer Thompson 18
Rick Burrows 15
J.J. Easton 6
Mountain Man Child-4games
Austin Strank 17
Colter Zimmerman 10
Tayson Shambles 1
 Northern U.S.Knife Throwing Championship Results
Knife:
Rich Wesson 219
Kirk Bass 163
Mike Gross 156
Dr Ted Eisenberg 142
Melodee Bass 64
Samantha Eisenberg 30
Leslie Weaver(Bass) 27
Gery Deer 21
Joyce Eisenberg 12
Hawk:
Rich Wesson 112
Kirk Bass 108
Mike Gross 86
Dr Ted Eisenberg 56
Leslie Weaver(Bass) 15 after throw off
Samantha Eisenberg 15
Melodee Bass 8
Ben 6 (I’m sorry I don’t have his last name. He came with Dr. Ted)
Joyce Eisenberg 2
Overall Champion Richard Wesson Knife 219 Hawk 112   — 331
2nd Place   Kirk Bass   Knife 163 Hawk 108  —-  271
3rd place    Mike Gross  Knife 156 Hawk 86  —— 242
2009 Annual World Championships, Oct. 2-4, 2009  Che Che Whitecloud Conventional World Championship Knife Event
EXPERT
1. Mike ” Alamo ” Bainton……………….260 ( New World Record )
2. Michael ” Hillbilly ” Pearl……………..248
3. Rudd ” Iceman ” Pickett……………….247
4. Bob ” Old Dog ” Pyle……………………..239
5. John ” Little John ” Taylor…………..232
6. Richard ” Flash ” Sunderland……….224
7. Steve ” Catfish ” Jackson……………213
8. Cliff “AWOL ” Hill……………………....210
INTERMEDIATE
9. Ron ” Cross Stix ” Thomas…………………..196
10. Stan ” Medicine Man” Jenson…………….189
11. Thomas ” Thunderhawk ” Stuckey………186
12. Slava ” Forklift ” Oulinov…………………..185
13. Darren ” Juggler” Collins………………..182
14. ” Doc ” Ted Eisenberg………………………….172
15. Anthony ” Whipsnake ” De Longhis……..171
16. Wade ” Camper ” Tucker…………………….158
17. Brian “Mohawk ” Shields ……………………153
18. Terry Collins…………………..…………………149
19. Melody ” Montana Hale ” Emel…………….145
20. Kate ” Calamity ” DeMoville……………….143
21. Mike ” Rebel ” Jordan……………………..122
22. Christie Emel……………………..…………..106
NOVICE
23. Tiffany ” Foxtrot ” Ingram……………….99
24. Eric ” Bloodaxe ” Emel…………………….99
25. Tracey ” Little Dynamo ” Tenny………74
26. Joyce Eisenberg…………………………….16
 Che Che Whitecloud Tomahawk World Championship Event
EXPERT
1. Catfish…………………..………154 ( New World Record )
2. Whipsnake……………………..141
3. Little John……………………...130
INTERMEDIATE
4. Flash…………………….……..113
5. Slava…………………….……..112
6. Alamo…………………….…….111
7. Doc Ted…………………………107
8. Juggler…………………..……..104
9. Medicine Man………………..100
10. Mohawk…………………………98
11. Iceman………………………….95
12. Camper………………………….84
13. Rebel…………………….……….71
14. Thunderhawk………………...69
15. Terry…………………….……….68
16. Calamity………………….…….64
NOVICE
17. Mary De Longis………………….54
18. Montana Hale…………………….52
19. Little Dynamo…………………….44
20. Bloodaxe………………….…………29
21. Foxtrot…………………..…………..23
22. Joyce…………………….…………..22
Bob Carp “Master of the Blade ” World Championship Gold Cup
1. Old Dog ( New World record 80 points out of 90 in one round)
2. Hillbilly
3. Alamo
4. Iceman
3rd Frontiersman World Championship Alamo Throw 2009
1. Old Dog……………………………57
2. Little John……………………...53
3. Catfish…………………..……….53
4. Iceman…………………………..47
5. Cross Stix……………………....45
Che Che Whitecloud Junior World Championship Knife Event
1. Josh Owens……………………..124
2. Brooke Landry………………….115
3. Carson Kirk……………………..104
3rd Annual Junior World Championship Alamo Throw
1. Josh Owens…………………….….35
2. Aaron Owens…………………….…..32
3. Brooke Landry……………………..30
4. Gillian Sitler & Carson Kirk….27
World Championship
Speed throw: Little John–17 knives in 20 seconds
Silhouette: Alamo–35 points
Fast Draw: Catfish
Long Distance Knife: Iceman–38 ‘ 6 “
Long Distance Tomahawk: Rebel–87 ‘
Overall Champion Mike Alamo Bainton  Knife 260 Hawk 111 —  371
2nd place Steve catfish Jackson   Knife 213 Hawk 154 ——  367
3rd place John Little John Taylor Knife 232 Hawk 130 —-— 362

 2009 TEXAS HOLIDAY HOO-RAAH!
Pro Division
1st Place Thomas “Thunderhawk” Stuckey 116
2nd Place Cliff “AWOL” Hill 109
3rd Place Jacob “Mugwa” Vigil 98
“Medicine Man” 97
“Lone Wolf” 91
Dick King 80
John Reed 79
“Apacolypto” 78
Amateur Division
1st Place Mike Landry 68
2nd Place Tiffany “Foxtrot” Ingram 51
3rd Place “Badger” 50
Youth Division
1st Place Jaime “Doughnut” Silva 85
2nd Place Brooke “Angelfire” Landry 82
3rd Place Ashley Liu 70
“Red Sleeve” 66
Jillian “Kit” Sitler 40
Milo “Snake Eyes” Garcia 30
Abi Peterson 14

2010 Event Scores

2010 Annual World Championship, Oct 1-3 2010 Che Che Whitecloud Conventional World Championship Knife Event
Expert
1. Rudd Pickett…………………....235
(Youngest person to date who has won 1st place and won the world cup in the same tournement)
2. Cliff “Awol” Hill………………..223
3. Mike Pearl…………………….….221
4. Slava Oulianov………………..220
5. Rich Sunderland……………..220
6. Mike “Alamo” Bainton…….214
7. Stan Jensen…………………….211
8. Peter Kramer……………………211
9. Adam Winrich…………………..211
10. Rick Lemberg…………………206
11. John “Little John” Taylor..205
12. Steve ” Catfish” Jackson….202
Intermediate
13. Bob “Old Dog” Pyle……….185
14. Ron Thomas…………………..177
15. Thomas Stuckey…………….174
16. Richard Foletta………………..172
17. Ed “Special Ed” Imperatore….167
18. Christy Emel……………………..163
19. Melody Emel……………………..160
20. Darren Collins…………………....144
21. Aaron Sitler………………………..144
22. Wade “Homestead” Tucker…..144
23. Terry Collins…………………..……..122
24. Michelle Madden…………………….107
25. Kate DeMoville……………………….106
26. Tracy Tenny…………………….…….105
Novice
27. Kelly Atkison…………………..…….96
28. Danny Cueto…………………….…..79
Che Che Whitecloud Tomahawk World Championship Event
Expert
1. Steve “Catfish” Jackson………..137
2. John “Little John” Taylor………135
3. Mike Pearl…………………….………….132
4. Slava Oulianov………………….…….130
5. Rich Sunderland………………..…..126
Intermediate
6. Peter Kramer………………………….108
7. Mike “Alamo” Bainton……………101
8. Ron Thomas…………………………..100
9. Thomas Stuckey…………………....99
10. Darren Collins…………………..…..97
11. Melody Emel……………………..…..93
12. Rick Lemberg…………………..……..92
13. Wade Tucker…………………………92
14. Cliff “Awol” Hill…………………….83
15. Ed ” Special Ed” Imperatore…78
16. Kate DeMoville……………………….76
17. Terry Collins…………………..………74
18. Stan Jensen…………………………..73
19. Adam Winrich…………………..……73
Novice
20. Tracy Tenny…………………….…….59
21. Danny Cueto…………………….……56
22. Rudd Pickett…………………..……..53
23. Kelly Atkison…………………..……..42
24. Richard Foletta…………………..….42
25. Michelle “Bubbles” Madden…..38
Che Che Whitecloud Junior World Championship Knife Event
1. Jamie Silva…………………….……120
2. Aaron Owens……………………...112
3. Gillian Sitler…………………………94
4. Grace Landry………………………88
5. Amber Thomas…………………..16
Che Che Whitecloud Youth World Championship Knife Event
1. Brooke Landry……………………….216
2. Josh Owens…………………….…….186
3. Brendan Ireland…………………....171
BOB Karp Gold Cup Champion
Rudd Pickett
World Championship:
Fast Draw Knife- John Bailey
Long Distance Hawk- Rich Sunderland
Long Distance Knife- Darren Collins
Silhouette- Slava Oulianov
Speed Throw- Rich Foletta
Overall Champion Mike Pearl Knife 221 Hawk 132 — 353
2nd Place Slava Oulianov Knife 220 Hawk 130 —- 350
3rd Place Richard Sunderland Knife 220 Hawk 126 ——346
Frontiersmen Throw at the Alamo:
1. Bob “Old Dog” Pyle……………..58
2. Cliff Hill……………………..……………56
3. Wade Tucker…………………………56
4. Rudd Pickett…………………..……..50
5. Ron Thomas………………………….50
Frontiersmen Throw Junior Division:
1. Aaron Owens…………………….……….41
2. Gillian Sitler………………………………..38
3. Jamie Silva…………………….………….30
4. Grace Landry…………………………….27
5. Amber Thomas………………………….20
Frontiersmen Throw Youth Division
1. Josh Owens…………………….…..43
2. Brooke Landry……………………..41
3. Brendan Ireland…………………...32
Texas Hoo-Raah December 11 2010 Mountain Man Throw  at Ghostown ManorTexas
Pro Division
1. Stan “Medicine Man” Jensen………………..102
2. Cliff “Awol” Hill……………………..……………….. 99
3. Robert “Apocolipto” Garcia…………………… 96
4. Thomas “Thunderhawk” Stuckey…………. 95
5. Ed “Speshul Ed” Imperatore………………..… 94
6. Mike “Alamo” Bainton…………………..……….. 88
7. Lonewolf………………….……………………………. 78
8. Mike Landry…………………………………………… 76
9. Foxtrot …………………………………………………. 63
Amateur Division
Rich Foletta ………………………………………………. 85
Donnie ……………………………………………………… 67
Badger……………………………………………………….. 60
Bubbles…………………..………………………………….. 55
Youth Division
Brooke Landry……………………………………………. 95
Brendan Ireland ………………………………………… 89
Josh Owens…………………….…………………………. 85
Bill Spittin Wolf ………………………………………….. 84
Aaron Owens …………………………………………….. 79
Grace Landry …………………………………………….. 70
Canden “Red Sleeves” Munoz…………………….. 70
Gilliuan ” Little Bit” Sittler…………………..……… 67
Milo Garcia…………………………………………………. 53
Izabella ” Bella” Edwards …………………………. 44

2011 Event Scores

Tournament Results – Windsor, Massachusetts
Knife
Expert
Rudd Pickett 233
Ed Imperatore 216
Intermediate
Mike Gross 182
Mike Bainton 178
Bill Sweener 167
Shane 164
Kelly Atkison 150
Novice
Rick Gross 26
Hawk
Intermediate
Ed Imperatore 189
Mike Bainton 158
Shane 150
Rudd Pickett 129
Bill Sweener 114
Novice
Kelly Atkison 93
Rick Gross 59
Mountain Man
Mike Gross 67
Ed Imperatore 53
Kelly Atkison 41
Mike Bainton 38
Bill Sweener 37
Rick Gross 28
Overall Champion  Ed “Speshul Ed” Imperatore Knife 216 Hawk 189 — 405
2nd place                Rudd “Iceman” Picket  Knife 233 Hawk 129   —-     362
3rd place                 Mike Alamo Bainton  Knife 178  Hawk 158  ——-    336
 
Diablo Impalement Arts Group, Part of the Diablo Rod and Gun Club, Concord CA 10/8/11
Knife:
John Labash 223
Todd Oates 190
John Grabowski 179
Thomas Gilchrist 69
Hawk:
John Labash 156
Todd Oates 76
John Grabowski 164
Thomas Gilchrist 83
Paul Rodgers 53
San Diego Chucker 2011
Name Knife Hawk Total
Results-PRO
EXPERT
NAMES KNIVES HAWKS TOTAL
David Harris 210 86 296
Scott Gracia 196 85 281
Daniel Clark 201 76 277
Carl Geddes 198 72 270
Larry Hood 194 67 261
John Grabowski 166 76 242
Todd Oates 159 61 220
Tony Graytok 127 66 193
Bill Lagrasso 118 52 170
AMATEUR
Roger Mumford 94 45 139 12
Pat Wright 116 23 139 3
Ryan Walters 112 11 123
Daniel Posada 78 44 122
Todd Gilbert 66 28 94
Bob Hansen 66 26 92
Chris Badillo 67 22 89
Shanon Wagner 69 19 88
Lee Yoshonis 57 26 83
Chuch Fogarty 38 43 82
David Ellis 50 31 81
Mike Roberts 34 29 63
Dmitriy Zagordodniy 28 31 59
Jeff Walker 13 18 31
MOUNTAIN MAN
NAMES HAWKS KNIVES TOTAL
David Harris 12 11 23
Micah Posada 13 9 22
Daniel Clark 11 7 18
Carl Geddes 10 6 16
Bill Lagrasso 6 9 15
Tony Graytok 10 4 14
Todd Oates 7 7 14
Scott Gracia 6 4 10
Bob Hansen 7 3 10
2011 NEUSKTC
Knife Scores
Joe Darrah – 211
Mike Gross – 193
Ted Eisenberg – 189
Ed Imperatore 182
Bill Sweener – 165
Bob Moorhouse – 149
Mike Jordan- 107
Tomahawk Scores
Joe Darrah – 225
Ed Imperatore – 157
Bob Moorhouse – 123
Ted Eisenberg – 121
Mike Gross – 120
Mike Jordan – 111
Bill Sweener – 69
Lacy Hickey – 50
Mountain Man Scores
Joe Darrah – 78
Ed Imperatore – 66
Bob Moorhouse – 65
Ted Eisenberg – 63
Mike Gross – 57
Mike Jordan – 44
Bill Sweener – 37
2011 World Championship
EXPERT KNIFE DIVISION
World Champion – France – Pierre Cazoulat 248
Second place Expert – USA- Gillian ” Little Bit ” Sittler 246
Third Place Expert – USA – Richard “Bulls eye ” Wesson 244
Fourth Place Expert – USA – Michael “Hill Billy” Pearl 242
Fifth place Expert – USA – Rudd “Iceman” Pickett 241
Sixth Place Expert – USA – Jaimie Silva 236
Seventh Place Expert – USA – Slava “Fork Lift” Oulianov 228
Eighth Place Expert – UK – Richard “Flash” Sunderland 224
Ninth Place Expert- Canada – Ward ” High Tower” Wright 223
Ninth Place Expert -USA _ Stanley “Medicine Man ” Jenson 223
Tenth Place Expert – USA _ Pat ‘The Machine” Minter 218
Eleventh Place Expert – USA – Ed “Speshul Ed” Imperatore 20
INTERMEDIATE KNIFE
First Place Intermediate – France _ Sylvain Guenegou 196 ( wins throw off )
Second Place Intermediate – USA – Dr. Ted Eisenberg 196
Third Place Intermediate -USA – Ron “Cross Stix” Thomas 195
Fourth Place Intermediate – USA – Brooke “Angel Fire” Landry 190
Fifth Place Intermediate -USA – Melody “Montana Hale” Emil 182
Sixth Place Intermediate – USA – Bob “Old Dog” Pyle 172
Sixth Place Intermediate – USA – Mike Shay 172
Seventh Place Intermediate – USA – Darren Collins 157
NOVICE KNIFE
First Place Novice- USA – Roya “TM” Williamson 98
Second Place Novice – USA – Amber Thomas 56
FIRST TOURNAMENT USING THE FIVE DISTANCE HAWK
EXPERT TOMAHAWK DIVISION
World Champion – UK – Richard “Flash” Sunderland 232
Second Place Expert – USA – Mike “Hillbilly” Pearl 231
Third Place Expert – Canada – Ward “High tower” Wright 214 (Wins Throw Off)
Fourth Place Expert – USA – Ed “Speshul Ed” Imperatore 214
INTERMEDIATE TOMAHAWK DIVISION
First Place Intermediate – USA – Slava “Fork Lift” Oulianov 181
Second Place Intermediate – France – Sylvain Guenegou 178
Third Place Intermediate – France – Pierre Cazoulat 169
Fourth Place Intermediate – USA – Gillian ” Little Bit ” Sittler 161
Fifth Place Intermediate – USA – Stan ” Medicine Man ” Jenson 149
Sixth Place Intermediate – USA – Dr. Ted Eisenberg 141
Sixth Place Intermediate – USA – Jamie Silva 141
Seventh Place Intermediate – USA – Darren Collins 132
Seventh Place Intermediate -USA – Ron “Cross Stix” Thomas 132
Eighth Place Intermediate – USA – Michael Shay 129
Ninth Place Intermediate – USA – Melody “Montana Hale” Emel 124
NOVICE TOMAHAWK DIVISION
First Place Novice – USA- Richard “Bulls Eye” Wesson 96
Second Place Novice -USA – Amber Thomas 47
Overall Champion  Mike Pearl Knife 242 Hawk 231  —-    473
2nd place        Richard Sunderland Knife 224 Hawk 232  — 456
3rd place         Slava Oulianov Knife 228 Hawk 181  — 409
2011 NEUSKTC
Knife Scores
Joe Darrah – 211
Mike Gross – 193
Ted Eisenberg – 189
Ed Imperatore 182
Bill Sweener – 165
Bob Moorhouse – 149
Mike Jordan- 107
Tomahawk Scores
Joe Darrah – 225
Ed Imperatore – 157
Bob Moorhouse – 123
Ted Eisenberg – 121
Mike Gross – 120
Mike Jordan – 111
Bill Sweener – 69
Lacy Hickey – 50
Mountain Man Scores
Joe Darrah – 78
Ed Imperatore – 66
Bob Moorhouse – 65
Ted Eisenberg – 63
Mike Gross – 57
Mike Jordan – 44
Bill Sweener – 37
Jakarta Knife Throwers rank report for first week of November 2011. (11/9th/2011)
Using IKTHOF rules 4 rounds throwing knives, at distances 2 M, 3 M, 4 M, 5M and 6 at Taman Langsat – Jakarta, Indonesia.
1. Thor Ahmad Thoriq …. Score: 229
2. Defit tea …. Score: 182
3. Hendry Jay …. Score: 179
4. Andar Ray Fajarahmat …. Score: 178
5. Novtri Hasta Usrialdi, …. Score: 157
6. Kang D’8e …. Score: 141
7. Ijik Fajri …. Score: 138
8. Andres …. Score: 129
9. Ivan Meirizio …. Score: 117
10. Maliki ‘Ade’ …. Score: 112
11. Bhima Wanodya …. Score: 97
12. Indra Jhaw’s …. Score: 87
13. Mang Asep D’Rendusara …. Score: 85
14. Rizky Budiarto. …. Score: 68

2012 Event Scores

Tournament ranking scores 2012 World Championships
Expert scores for 2012 World Championship ranking
1. Chris Miller 257
2. Richard Wesson 255
3. Pascal 247
4. John Grabowski 247
5. Jaimie Silva 239 Junior 11 years old.
6. Rudd Pickett 237
7. Ward wright 236
8. Richard Sunderland 231
9. Mike Pearl 219
10. Gillian Sitler 217 Youth 12 years old.
11. Pat Minter 215
12. Dr. Ted Eisenberg 210
13. Sylvain 206
14. Melody Emil 206
15. Pierre Cazalout 203
16. Wade Tucker 203
17. Stanley Jensen 203
18. Thomas Stuckey 201
Intermediate score for 2012 World Championships
1.Roger Mumford 199
2.Jimmy Dees 179
3.Ken Witherall 176
4.Brooke landry 173 Youth 14 years old
5.Ron Thomas 169
6.Aaron Sitler 153
7.Charlie Gross 148
8.Michael Jordon 146
9.Jonathan La Flesh 141
10. Charlie Keyes 141
11.Thomas Skinner 130
12. J.W. Wiseman 128
13.Marie 128
14.Michelle Ecume 125
Novice Score for the 2012 World Championships
1.Roya Williamson 98
2.Brenda Hobbs 65
Diablo Impalement Arts Group, Part of the Diablo Rod and Gun Club, Concord CA 2/11/12
IKTHOF Knives:
John Labash 233
John Grabowski 228
Todd Oates 187
IKTHOF hawks:
John Labash 213
Todd Oates 127
John Grabowski 106
2012 Spring Fling III
Place Summation SFIII Professional and Amateur Men
2012 NEUSKTC
Knives
Expert Knives:
Damon Wilson- 230
Intermediate Knives:
Ted Eisenberg- 197
Dave Albright- 179
Mike Bainton- 161
Bill Sweener- 155
Joe Darrah- 154
Mike Gross- 137
Bobby Morrhouse- 123
Mike Jordan- 117
Novice Knives:
Brian Seymour- 94
Tracy Tenny- 87
Richard Gross- 86
Jeff Muckle- 43
Hawks
Intermediate Hawk:
Joe Darrah- 177
Damon Wilson- 175
Mike Bainton- 147
Dave Albright- 136
Bobby Moorhouse- 115
Ted Eisenberg- 108
Novice Hawks:
Mike Gross- 94
Brian Seymour- 89
Jeff Muckle- 83
Richard Gross- 79
Mike Jordan- 78
Bill Sweener- 54
Lacey Hickey- 52
Tracy Tenny- 48
IKTHOF MA 8/11/12
Knife Scores
Rudd Pickett – 236
David Cox – 206
Ed Imperatore – 205
Ken Witherell – 188
Bill Sweener – 184
Kevin Fang – 178
Joe Darrah – 152
Tracy Tenny – 134
Rick Gross – 112
Suzy Mcguigan – 97
Mike “Rebel” Jordan – 89
Hawk Scores
Mike “Rebel” Jordan – 138
Suzy Mcguigan – 56
Ken Witherell – 171
Kevin Fang – 132
David Cox – 165
Tracy Tenny – 86
Bill Sweener – 128
Rudd Pickett – 165
Joe Darrah – 169
Rick Gross – 117
Ed Imperatore – 198
Expert Division Tomahawks World Championships 2012 at Blanco
1 Michael pearl-230
2 Richard Sunderland-221
3 Pascal-207
Intermediate Division
1 Ward Wright-180
2 Pierre Cazalout-176
3 Pat Minter-175
4 Ted Eisenberg-172
5 John Grabowski-168
6 Michael Jordan-160
7 Sylvain-155
8 Ken-152
9 Wade Tucker-147
10 JW Wiseman-135
11 Jaimie Silva-133
12 Richard Wesson-106
13 Melody Emil-105
Novice Division
1 Rudd Picket 99
2 Thomas Stuckey 95
3 Jim Dees 91
4 Marie 91
5 Jessie Hobbs 85

2013 Event Scores

Blades in the Glades
KNIFE
WARD WRIGHT (229)
MIKE BAINTON (220)
MICHAEL PEARL (227)
BO McNEES (138)
DAVE HENSON (135)
DOC WHIPLASH (105)
TED SANDERSON (97)
MATT RENAKER (88)
RICK BUNCH (82)
MATT McNEES (73)
KEN SPIRIT WOLF (60)
HAWK
MICHAEL PEARL (210)
MIKE BAINTON (154)
WARD WRIGHT (140)
DOC WHIPLASH (71)
DAVE HENSON (69)
KEN SPIRIT WOLF (67)
MATT RENAKER (53)
BO McNEES (53)
TED SANDERSON (37)

2015 Event Scores

December 2015 Throwdown at Cabella’s

All Contestants Score
Mike Sanders 158
Moses 156
Chuck Weems 151
Mark Lynd 147
Chris Miller 133
J W Wisemen 131
Sam Sanders 131
Craig Hanly 130
Wqrd Wright 126
Cliff Hill 123
Clifford Payne 121
John Ciralli 116
Robert Garcia 113
Stan Jensen 110
Camden Muniz 110
Marty Roberts 100
A J Moor 96
Don McCumber 94
Mike Schrampfa 90
Sarah Miller 89
Ed Brown 89
Darrel Posey 84
Shaun Kunce 79
Jessica Lewis Porter 78
D W Denton 78
Raymie Moore 74
Kimberly McClain 74
Dave Henson 74
Michelle 68
Tiffany Ingram 67
Steven Webber 62
Pat Minter wd 0

Mens Pro Score
Mike Sanders 158
Moses 156
Chuck Weems 151
Mark Lynd 147
Chris Miller 133
Sam Sanders 131
Craig Hanly 130
Ward Wright 126
Cliff Hill 123
Clifford Payne 121
John Ciralli 116
Robert Garcia 113
Stan Jensen 110
Mike Schrampfa 90
Darrel Posey 84
D W Denton 78
Dave Henson 74

Mens Amateur
J W Wiseman 131
Candin Muniz 110
Marty Roberts 100
A J Moor 96
Don McCumber 94
Ed Brown 89
Shaun Kunce 79
Raimey Moore 74
Steven Webber 62

Womens Pro Score
Jessica Lewis Porter 78
Michelle 68
Tiffany Ingram 67

Womens Amateur
Sara Miller 89
Kimberly McClain 74

Junior
Ava 27
1stK,1stH, Overall

Center Cut Award
Knife – Mike Sanders
Hawk – J W Wiseman

Top 10 Mountain
Man Throwers
1. Mike Sanders 606
2. Chris Miller 515
3. Stan Jensen 479
4. Pat Minter 445
5, Cliff Hill 428
6. Robert Garcia 411
7. Chuck Weems 375
8. Craig Hanly 313
9.Sam Sanders 293
10. Mark Lynd 280
11. Ed Brown 218

Lifetime
Achievement
Awards
DW Denton
Chuck Weems